Yapılmayacaklar listesi

Elçin Cömert, elcincomert@gmail.com

Geçirdiğim en güzel tatillerden birinden dönerken bitti diye üzüldüğümü hatırlıyorum. Sonra düşünmüştüm, o anları yaşadığım için mutlu olmak yerine neden bitti diye üzülmeyi tercih ediyordum? Bu hayatta her şeyin bir sonu olduğunu bile bile bunu kabullenmek yerine neden isyan etmeyi seçiyordum? Aslında cevap basitti. “Korkularımız…” Gelecek korkusu, kaybetme korkusu, başarısızlık korkusu… Kişiden kişiye değişen türlerine rağmen yarattığı etki aynıydı. Anı kaçırmak ve korktuğumuzun başımıza gelmesi.. Çünkü korku yüzünden hayatımıza yaydığımız negatif düşünceler ve gitgide düşen enerjimiz bizi başarmak istediğimiz her şeyden alıkoyar. Hayallerimizi gerçekleştirmek için gerekli olan gücü kendimizde bulamayız. Ve nihayet korkulan gerçek olur.

Gelecek için endişeler duyarken tüm güzellikler elimizden kayıp gider. Hayat bu kadar geçiciyken, bir saat sonra bile başımıza neler geleceğini bilmezken yapacağımız en güzel şey aslında yarını düşünmemek. Bugün olduğumuz halimiz ile zamanımızı en güzel şekilde değerlendirdiğimizde yarın zaten kendiliğinden çok daha güzel bir gün olacak. Günlerimizi başarmak istediğimiz şeyler için adım atarak geçirdiğimizde gelecek için kurduğumuz kötü senaryoların yerini huzur kaplayacak. “Ben bugün hayalim için bir adım daha attım” huzuru…

O zaman düşünelim etrafımızdaki herkes için onca şey yaparken kendimiz için ne yapıyoruz? Hedeflerimiz için harekete geçiyor muyuz yoksa sadece isteyip olduğumuz yerde sayıyor muyuz? Her yeni yıl döneminde yaptığımız yapılacaklar listemizden bir sonraki sene pek çok maddeyi silebiliyor muyuz? Yoksa listemiz aynı şekilde bir sonraki yıla mı devrediyor? Eğer son soruya cevabınız evet ise bir şeylerde yanlışlık var demektir. O halde; biraz mola verip, kendimizi bitmeyen ve asla gerçekleşmeyen planlar ile yormak yerine önce bizi heyecanlandıran şeyleri belirleyelim. Shaa Wasmund MBE ve Richard Newton tarafından yazılan Konuşmayı Kes Harekete Geç kitabında, “bir şeye bir kez başlayınca kendi yolunu çizer. Yaşam da böyledir. Mutlu şeyler ancak bir kez işe başlarsanız olur,” diyor. Bu yıl kendimize bir ödül verelim; o da ne istediğimizi bilmek ve onun için korkmadan adım atmak olsun. Öyle bir şey seçelim ki; tam şu an bize mutluluk versin. İçimiz heyecanla dolup taşsın. Kendimizi keşfetmenin, yenilenmenin ve tazelenmenin yolunu açsın.

İnanıyorum ki biz hafifledikçe ve geleceğe umutla baktıkça hem çevremize yaydığımız enerji hem de içimizdeki güç sihirli bir şekilde bambaşka güzelliklere yol açacak. Korkularımızın yerini sadece bu güzelliklerin yarattığı mucizeler alacak.
Bu yıl yapılacaklar listemizin yanına bir de yapılmayacaklar listesi ekleyelim. İlk maddesi korkularımıza boyun eğmemek üzerine olsun..

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s